niedziela, 6 marca 2011

Grafika rastrowa

Grafik w swoim zawodzie musi zmierzyć się wieloma odmianami i typami grafiki. Jedną z nich jest właśnie grafika rastrowa. Zaraz wyjaśnimy sobie czym charakteryzuje się ten typ grafiki i co to w ogóle jest.


No więc, grafika rastrowa służy do prezentowania grafiki przy pomocy poziomo-pionowej siatki, na którą składa się często bardzo duża liczba pikseli. Jej historia zaczyna się w roku 1970, a zapoczątkowała ją firma Texas Instruments. Przykładem grafiki rastrowej może być na przykład zdjęcie z aparatu. Jest to również jeden z najpopularniejszych typów plików z jakimi ma do czynienia grafik.

Ogólna jakość grafiki rastrowej określana jest przez liczbę całkowita wszystkich pikseli, na które składa się grafika. Niekiedy takie projekty zajmują bardzo dużą powierzchnię na dysku twardym komputera, toteż grafik często stosuje różne rodzaje kompresji poprzez zapisanie całego pliku wynikowego na przykład w formacie JPEG albo PNG.

Teraz poświećmy chwilę rozdzielczości obrazków rastrowych. Otóż niemożliwe jest powiększenie obrazka rastrowego bez utraty ostrości. Oznacza to, że jeśli grafik będzie powiększał obraz to będzie się on stawał coraz bardziej rozmazany. Inaczej ma się to w grafice wektorowej. Grafikę rastrową stosuje się głównie do zapisywania zdjęć oraz przy tworzeniu realistycznych projektów.

W ten oto sposób omówiliśmy jeden z najpopularniejszych typów grafiki z jakim na co dzień pracuje grafik. Nie jest to co prawda zbyt dużo, ale ogólny zarys czym jest grafika rastrowa już w głowie mamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz